musztarda po obiedzie
Pochodzenie tego wyrażenia ma wyjaśniać anegdota. Musztarda dotarła na ziemie polskie w czasie wojen napoleońskich, jednak początkowo nie wiedziano, jak należy spożywać tę przyprawę. Dlatego na wielu szlacheckich stołach musztarda pojawiała się na końcu, po daniu głównym, a biesiadnicy jedli ją łyżkami na deser. Według legendy, podczas jednego z takich przyjęć zauważył to Napoleon, który krzyknął z oburzeniem: ”Ależ to jest musztarda po obiedzie!”
Czemu poświęcam tego posta właśnie musztardzie?Musztarda to musztarda po co drążyć 🙂 ale ja podążyłam. To całkiem ciekawe, gdyż musztarda nigdy nie była mi bardzo niezbędna w kuchni. Najczęściej wykorzystuje ją do sosów w połączeniu z miodem.Tak jak staram się aby główne składniki dań były najlepszej jakości tak dodatki takie jak musztarda i jej skład nigdy nie były przedmiotem specjalnych rozmyślań.Zmieniło się to gdy zabrakło w sklepie musztardy której zawsze używałam czyli Kamisu.Zaczęłam się zastanawiać czy się różni sarepska od stołowej a i przeczytałam skład…
Ot trochę danych z wikipedii na początek:
Musztarda powstaje w wyniku łączenia ziaren gorczycy z octem. Dodaje się także sól i cukier. Poprzez zastosowanie różnych gatunków gorczycy i sposobu ich mielenia (stopnia rozdrobnienia), a także ze względu na różne proporcje składników i dodatków, powstało wiele odmian musztardy, m.in.:
- stołowa – na ogół łagodna lub lekko pikantna, jasna, popularna odmiana musztardy;
- musztarda sarepska – tworzona z gorczycy sarepskiej, uprawianej głównie w Rosji; średnio ostra, widoczne połączenie gorczycy jasnej i ciemnej.
- kremska – bardzo drobno mielona, delikatnie słodka i łagodna w smaku;
- dijon – bardzo ostra i zdecydowana w smaku, zamiast octu używane jest białe wino (w oryginalnej recepturze z XIX w. był to moszcz winny);
- francuska – większość ziaren gorczycy pozostaje w całości, użyty do produkcji jest ocet winny, często dodatkiem jest także wino, musztarda jest na ogół łagodna w smaku;
- bawarska – charakterystyczny jest lekko pikantny i słodki smak;
- rosyjska – zazwyczaj bardzo ostra, z dodatkiem czarnej ostrej gorczycy.
W poszukiwaniu musztardy miodowej zaczęłam czytać skład każdej napotkanej musztardy i zwariowałam 🙂 Skład powinien być krótki i zrozumiały a tymczasem w jednej musztardzie jest sztuczny miód, aromat, syrop skrobiowy…w drugiej syrop glukozowo-fruktozowy i sztuczny barwnik i hit- pirosiarczyn potasu ( zawiera dwutlenek siarki).
Znalazłam musztardę dla siebie, oto skład:woda, cukier,gorczyca, ocet spirytusowy,miód gryczany, sól, przyprawy. Tyle.Chyba mogę podać firmę, tym bardziej, że nikt mi za to nie płaci i prawdopodobnie są jeszcze ze 2-3 firmy które nie dodają świństw do słoiczka, także macie wybór. Ja z Kamisa przerzuciłam się na Roleski.Tym bardziej że to 100 % polska firma a Kamis okazuje się być amerykański, sprzedany został w 2011 roku.
Z jednej strony trochę się zawiodłam a drugiej odkryłam prawdę o musztardzie i to odkrycie nie zmieniło mojego życia ale uczyniło je na pewno zdrowszym :):)